444 48 48

Gazi Hastanesi Beşevler / ANKARA

Ziyaretçi Rehberi

  Hastanemizde hasta ziyareti; hafta içi her gün 18.30-19.30, hafta sonu 13.00-15.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Bu saatler dışında ziyaretçi kabul edilmemektedir.

  Çocukların sağlığını korumak için 12 yaşından küçük çocuklar ziyaretçi olarak kabul edilmemektedir.

  Hasta ziyaretleri kısa tutulmalı ve ziyaretçi sayısı 3 kişiden fazla olmamalıdır.

  Solunum yolu enfeksiyonu bulgunuz (öksürük, hapşırık, burun akıntısı ) varsa, ziyaretinizi ertelemeniz hastanızın sağlığı açısından önemlidir.

  Ziyarete gelirken hastanıza; kitap, dergi, gazete ve hijyenik bakım ürünleri (kolonya, kağıt peçete, kağıt havlu, kağıt mendil gibi) getirebilirsiniz.

  Hastanıza doktorunuzun izni olmadan herhangi bir gıda ürünü vermeyiniz.

  Hastalara ait tıbbi cihazlara ve ilaçlara dokunmayınız.

  Kendi sağlığınız ve hastanızın sağlığı için, hasta yataklarına oturmayınız.

  Hastanıza izolasyon uygulanıyor ise ziyaretiniz esnasında sağlık çalışanlarımızın önerilerine uyunuz.

  Hastalarımızın tedavi, muayene işlemleri, tıbbi bakımı esnasında ve vizit saatlerinde odadan çıkarak görevlilerin yönlendireceği alanlarda bekleyiniz.

  Ziyaretiniz esnasında; hasta odaları ve koridorda yüksek sesle konuşmayınız, hasta mahremiyetine saygı gösteriniz, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmeyiniz.

  Ziyaretiniz esnasında hastanızın moralini bozacak söz ve davranışlardan kaçınınız.

  Ziyaretinizden önce ve sonra mutlaka ellerinizi yıkayınız veya odalarda bulunan el antiseptiğini kullanınız.

  Hasta ziyareti kurallarına uyulmasının kontrolü; servis çalışanları, hastane güvenlik görevlileri ve gece idari amiri tarafından sağlanmaktadır. Ziyaret esnasında ilgili görevlilerin uyarılarını dikkate alınız ve ziyaret süresi bitiminde hasta odalarını ve servisi boşaltınız.

  Gece vardiyasında; sadece nöbetçi sağlık personelinin bulunması ve sayısının az olması, gereksiz meşguliyetler ile hizmet kalitesinin düşürülmemesi, hasta ve hastane güvenliğinin sağlanması, uyuyan hastaların rahatsız olabilme ihtimalinin olması ve Hasta Haklarının ihlalinin önlenmesi amacıyla GECE ZİYARETÇİ kabul edilmemektedir.

  Hastanemizde çöpler tıbbi, evsel ve cam atık olarak ayrıştırılmaktadır. Ziyaretçilerimizin kullanacağı evsel atık kovaları, SİYAH renk poşetlidir ve üzerinde büyük yazı ile EVSEL ATIK yazmaktadır. Hastanede bulunduğunuz süre içerisinde; yemek atıklarınızı (SİYAH), plastik, cam ve kağıt atıklarınızı (MAVİ), kan ve hasta çıktıları ile bulaşmış atıklarınızı (KIRMIZI) poşetli atık kovalarına atınız.

  Cep telefonu görüşmelerinizi kısa tutunuz. Tıbbi cihaz kullanılan alanlarda cep telefonu kullanmayınız.

  Ameliyathane ve Doğum Salonuna ziyaretçi kabul edilmemektedir. Yoğun bakım ünitelerinde ziyaret doktorun izni ve bölümün uygun gördüğü kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

  Belirtilen ana kurallar dışında, her servisin kendine özel ziyaretçi kurallarının olabileceğini unutmayınız.

  4207 sayılı kanun gereği hastanemiz kapalı alanlarında SİGARA İÇİLMESİ YASAKTIR.

  Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir. Hastanemizin çeşitli yerlerinde; memnuniyet, şikâyet ve öneri kutuları bulunmaktadır. Hastanemizle ilgili her türlü memnuniyet, şikâyet ve önerilerinizi bu kutulara yazılı olarak bırakabileceğiniz gibi, hastanemiz zemin katındaki Hasta İletişim Birimine şahsen ya da 0312 202 65 12 numaralı telefonu arayarak da bildirebilirsiniz.

Hasta ziyaret kurallarına uyduğunuz için teşekkür ederiz.

Refakatçi Rehberi

  Hastanızın refakatçi ihtiyacı hastanızın doktoru tarafından belirlenmekte ve bir kişi ile sınırlı tutulmaktadır.

  Hastanızın yanında refakatçi kalmanıza izin verildiğinde; servis sekreterinden refakatçi kartınızı mutlaka alınız.

  Hastanede bulunduğunuz süre içinde, refakatçi kartınızı takılı bulundurunuz ve refakatçi değişimlerinde sizden sonra gelen kişiye teslim ediniz.

  Hastanızın tedavi, muayene işlemleri, tıbbi bakımı esnasında ve vizit saatlerinde odadan çıkarak görevlilerin yönlendireceği alanlarda bekleyiniz.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum servislerinde, özel oda dışında erkek refakatçi kabul edilmemektedir.

  Hastanızın yanında refakatçi kaldığınız süre içinde; izin verildiği ölçüde hastanızın bakımına yardımcı olabilirsiniz. Servis hemşireleriniz tarafından hastanızın bakımına ilişkin eğitim verilen konularda (el hijyeni, hasta düşmelerinin önlenmesi gibi), uymanız gereken kurallara uyunuz.

  Hastanızla ilgili, ihtiyaç duyduğunuz bir durumda hemşirenizi çağırmak için "Hemşire Çağrı Sistemini" kullanınız.

  Yanınızda yüklü miktarda para ve kıymetli eşya bulundurmayınız.

  Yanınızda mümkün olduğunca az eşya bulundurunuz ve getirmiş olduğunuz eşyaları serviste size gösterilen dolaplara yerleştiriniz.

  Hasta odaları ve koridorda yüksek sesle konuşmayınız, hasta mahremiyetine saygı gösteriniz, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmeyiniz.

  Taburculuk ve ihtiyacın ortadan kalkması durumunda, refakatçiliğiniz sona erdiğinde; servisten ayrılırken refakatçi kartınızı servis sekreterine mutlaka teslim ediniz.

  Hastanemizde çöpler tıbbi, evsel ve cam atık olarak ayrıştırılmaktadır. Refakatçilerimizin kullanacağı evsel atık kovaları, SİYAH renk poşetlidir ve üzerinde büyük yazı ile EVSEL ATIK yazmaktadır. Hastanede bulunduğunuz süre içerisinde; yemek atıklarınızı (SİYAH), plastik, cam ve kâğıt atıklarınızı (MAVİ), kan ve hasta çıktıları ile bulaşmış atıklarınızı (KIRMIZI) poşetli atık kovalarına atınız.

  Cep telefonu görüşmelerinizi kısa tutunuz. Tıbbi cihaz kullanılan alanlarda cep telefonu kullanmayınız.

  Ameliyathane ve Doğum Salonuna refakatçi kabul edilmemektedir. Yoğun bakım ünitelerinde refakat doktorun izni ve bölümün uygun gördüğü kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

  Belirtilen ana kurallar dışında, her servisin kendine özel refakatçi kurallarının olabileceğini unutmayınız.

  4207 sayılı kanun gereği hastanemiz kapalı alanlarında SİGARA İÇİLMESİ YASAKTIR.

  Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir. Hastanemizin çeşitli yerlerinde; memnuniyet, şikâyet ve öneri kutuları bulunmaktadır. Hastanemizle ilgili her türlü memnuniyet, şikâyet ve önerilerinizi bu kutulara yazılı olarak bırakabileceğiniz gibi, hastanemiz zemin katındaki Hasta İletişim Birimine şahsen ya da 0312 202 65 12 numaralı telefonu arayarak da bildirebilirsiniz.

Hasta refakat kurallarına uyduğunuz için teşekkür ederiz.

Yoğun Bakım Ziyaretçi Rehberi

  Yoğun bakım ünitelerimizde hastalarımızı enfeksiyonlardan koruyabilmek için hasta ziyareti kısıtlı yapılmaktadır. Hastanızın yattığı yoğun bakım ünitesine ait ziyaret saatleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Belirtilen saatlerde; birinci derece yakınlar öncelikli olmak üzere, sadece bir kişinin hastanızı kısa süreli ziyaret etmesine izin verilmektedir. Özel durumlar için doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

  Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde aile merkezli bakım uygulanmaktadır. Bebeğin sağlığı ve gelişimi için özellikle anne-babanın bebekleri ile daha fazla zaman geçirmeleri yenidoğan yoğun bakım ünitemiz tarafından desteklenen bir bakım felsefesidir. Anne ve babalar; ünite içinde acil durum olmadığı sürece, zaman ve süre kısıtlaması olmaksızın bebeklerini ziyaret edebilirler.

  Yoğun bakım ünitelerimize 12 yaşından küçük çocuklar ziyaretçi olarak kabul edilmemektedir.

  Yoğun bakım ünitelerimizde ziyaret saatleri; yoğun bakım sorumlusu hemşiresi veya doktoru tarafından yoğun bakım şartlarına göre değiştirebilir veya iptal edilebilir.

  Yoğun bakım ünitelerimize çiçek ve gıda maddeleri kabul edilmemektedir.

  Solunum yolu enfeksiyonu bulgunuz (öksürük, hapşırık, burun akıntısı) varsa, ziyaretinizi ertelemeniz hastanızın sağlığı açısından önemlidir.

  Yoğun bakım ünitelerimize refakatçi kabul edilmemektedir.

  Ziyaret için yoğun bakım ünitesine alınacağınız zaman, ünitemiz çalışanlarının içeri girerken uymanızı istediği kurallara (önlük giyme, maske takma, elleri antiseptik ile ovma gibi) uyunuz.

  Ziyaretiniz esnasında yoğun bakım ünitesi içinde yüksek sesle konuşmayınız, yoğun bakım doktoru veya hemşiresinin bilgisi dışında hastanızı cep telefonu ile görüştürmeyiniz, hastanızın ve yoğun bakım ünitesinin görüntülerini almayınız, hastanıza ve etrafındaki cihazlara dokunmayınız, hasta yataklarına oturmayınız.

  Ziyaret bitiminde yoğun bakım ünitesinden çıkarken ellerinizi mutlaka yıkayınız veya el antiseptiği ile ovunuz.

  Hastanızın tedavisi devam ettiği sürece yoğun bakım ünitelerinin önünde beklemeyiniz. Hastanızın iletişim bilgileri dosyasında bulunduğundan, ihtiyaç halinde size mutlaka ulaşılacaktır.

  Hastanız hakkında bilgi almak için aşağıdaki telefon numaralarından doktor ile görüşebilirsiniz.


Yoğun Bakım ziyaret kurallarına uyduğunuz için teşekkür ederiz.