444 48 48

Gazi Hastanesi Beşevler / ANKARA

Genel Bilgiler

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı 1982 yılında Acil Yardım ve Trafik hastanesinde kurulmuştur. Anabilim dalının ilk yataklı servisi 1985 yılında Gölbaşı Hastanesinde hizmete girmiştir. Beşevler kampüsünün 1986 yılında hizmete girmesiyle, ayaktan tedavi ve poliklinik hizmetleri Beşevler'de yürütülmeye başlanmıştır. 1997 yılında inşaatı tamamlanan D Blok 5.kata yatarak tedavi hizmetlerinin sunulduğu 25 yataklı rehabilitasyon kliniği açılmış ve klinik 2000 yılında B Blok 1. kata taşınmıştır. Halen B Blok 1. katta 31 yatak kapasitesi ile hizmetlerine devam etmektedir. Anabilim Dalımızda; 8 Öğretim Üyesi, 14 Araştırma Görevlisi, 9 Hemşire, 13 Fizyoterapist görev yapmaktadır.

Anabilim Dalımıza bağlı Romatoloji ve Algoloji Bilim Dallarında verilen hizmetler beraberinde, ayaktan hastalarımızın tedavilerinin yapıldığı elektroterapi ve rehabilitasyon ünitelerimiz mevcuttur. Anabilim Dalımız tıp fakültesi öğrencileri, fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencileri ve uzmanlık sonrası öğrenciler için geniş eğitim olanaklarına sahiptir.

Verilen Hizmetler

Polikliniklerimiz ve Ağrı Ünitemizde: Kas iskelet sistemi sorunlarında, omurga ağrıları (bel, boyun ve sırt ağrıları) eklem ağrıları (omuz, dirsek, el, kalça gibi) ve nöropatik ağrılarda (kompleks bölgesel ağrı sendromu, diyabetik nöropatik ağrı, medulla spinalis hasarı sonrası nöropatik ağrı gibi); medikal tedavi, fiziksel tedavi ajanları, manuel tedavi (mobilizasyon, manipulasyon), egzersizler, enjeksiyonlar (tetik nokta enjeksiyonları, intraartiküler enjeksiyonlar, sinir blokları) uygulanmaktadır.

Yataklı Klinik ve Ayaktan Tedavi Ünitemizde: İnme, omurilik yaralanması, multiple skleroz, parkinson ve diğer hareket bozukluklarında, travmatik/anoksik beyin hasarı, serebral palsi, motor nöron hastalıkları, poliomyelitis, kas hastalıkları, nöromusküler kavşak hastalıkları ve diğer nörolojik hastalıklarda; nörogelişimsel tedavi yaklaşımları, ayna tedavisi, vücut ağırlığı destekli yürüme eğitimi, elektriksel stimulasyon, sanal gerçeklik Wii, Wii Fit, denge ve koordinasyon eğitimi, kinestetik beceri eğitimi, spastisite tedavisi, medikal botulinum toksin uygulamaları, fiziksel tedavi ajanları, iş uğraşı tedavisi, bilişsel rehabilitasyon, enjeksiyonlar, sinir blokajları, mobilizasyon, yürüme eğitimi ve fonksiyonel rehabilitasyon uygulanmaktadır.

Osteoporoz Polikliniğimizde: Hastalarımıza medikal tedavi, uygun egzersiz programı reçetesi, denge ve düşmelerin önlenmesi hakkında eğitimler verilmektedir.

Kardiyak Rehabilitasyon Ünitemizde: Aterosklerotik kalp hastalıkları, konjestif kalp yetmezliği, ritm bozukluklarında, kalp pili takılması, kalp nakli, perkütan koroner girişim, koroner bypass gibi müdahaleler geçiren ve egzersiz endikasyonu olan diğer hastalıklarda (kronik bel ağrısı, spinal stenoz, fibromyalji gibi); egzersiz tolerans testi, EKG ve kan basıncı monitorizasyonu altında aerobik egzersiz, dirençli kas güçlendirme egzersizleri ve hasta eğitimleri yapılmaktadır.

Elektrofizyoloji Ünitemizde: Ortopedi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Dahiliye, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi başta olmak üzere hastanemiz tüm birimlerinden ve hastanemiz dışından istenen konsültasyonlara ilişkin hizmet verilmektedir. Ünitemizde sinir iletim çalışmaları, iğne EMG, uyarılmış potansiyeller (SEP, MEP, VEP, BAEP), manyetik stimulasyon, repetetif stimulasyon, otonom sinir sistemi testleri, elektromyografik reaksiyon zamanı, tek lif EMG, refleks çalışmaları, EMG eşliğinde botulinum enjeksiyonu ve intraoperatif monitorizasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Ortopedik Rehabilitasyon Ünitemizde: Çapraz bağ lezyonları, menisküs lezyonları, osteoartrit, artroplasti öncesi ve sonrası, tendon transferi cerrahisi öncesi ve sonrası, kırık, kontraktürler ve diğer ortopedik hastalıklarda; fiziksel tedavi ajanları, izokinetik egzersizler, kapalı kinetik zincir egzersizleri, germe egzersizleri ve denge egzersizleri uygulanmaktadır.

Pediatrik Rehabilitasyon Ünitemizde: Serebral palsi, meningomiyelosel, doğumsal tortikollis, doğum sonrası brakiyal pleksus yaralanmalarında, nöromüsküler hastalıklar, spina bifida, travmatik beyin hasarı, omurilik hasarı, çocukluk çağı romatizmal hastalıkları, kas-iskelet sistemi sorunları ile seyreden metabolik hastalıklarda; nörogelişimsel tedavi yaklaşımları, elektriksel stimulasyon, denge ve koordinasyon eğitimi, spastisite tedavisi, Botulinum toksin enjeksiyon uygulamaları, fiziksel tedavi ajanları ve ortez uygulamaları yapılmaktadır.

El Rehabilitasyon Ünitemizde: El ile ilgili sorunlar, tendon kesileri, sinir yaralanmaları ve kırık sonrası rehabilitasyona yönelik; fiziksel tedavi ajanları, manuel tedavi (mobilizasyon, manipulasyon), egzersiz uygulanmakta ve ortez eğitimleri verilmektedir.

Pulmoner Rehabilitasyon Ünitemizde: Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH), interstisyel akciğer hastalığı, bronşiyal astım, nöromuskuler hastalıklar, omurilik yaralanması, ankilozan spondilit, kistik fibrozis, atelektazi ve cerrahi sonrası pulmoner sistemi etkileyen hastalıklar ve durumlarda; egzersiz tolerans testi, solunum egzersizleri, postural drenaj teknikleri, kalistenik egzersizler, postur egzersizleri, aerobik egzersizler, kas güçlendirme ve germe egzersizleri uygulanmaktadır.

Ürodinami Laboratuvarımızda: Omurilik yaralanması, inme, multipl skleroz gibi hastalıklar sonrası gelişen nörojenik mesanenin değerlendirilmesi, nörojenik mesanenin medikal tedavisi, rehabilitasyonu ve izlemi yapılmaktadır. Değerlendirme için basınc-akım çalışması (sistometri), üroflowmetri, üretral basınc ölçümü, üriner sistem elektrofizyolojik incelemeleri yapılmaktadır.

Nasıl Randevu Alabilirim?

Anabilim Dalımızda sağlık hizmeti, acil durumlar dışında randevulu olarak sunulmaktadır.

Telefon İle Randevu

Poliklinik randevularımız her hafta cuma günü açılarak, haftalık verilmektedir.

Çağrı merkezimizden hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında telefonla randevu verilmektedir. Randevu telefonumuz 444 48 48'i arayarak randevu alabilirsiniz.

Telefonla randevu alırken, T.C. kimlik numaranızı hazır bulundurunuz ve lütfen randevu sekreterinin soracağı soruları doğru cevaplayınız.

Diğer Randevu Bilgileri

Öğretim üyeleri muayenesi için; C Blok 2. Kat Öğretim Üyeleri sekreterliğine bizzat başvurabilir veya (312) 202 52 19 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Çayyolu Ek Hizmet Binası için (312) 233 40 40 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Randevu tarihinizde, size verilen randevu saatinden yarım saat önce poliklinikte olunuz. Resmi işlemleriniz esnasında T.C. kimlik numaranızın olduğu resmi kimliğin ibraz edilmesi gerektiğinden, yanınızda bulundurunuz.

İletişim

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği: B Blok 1. Kat
Tel: (312) 202 67 19

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği: C Blok 2. Kat
Tel: (312) 202 43 11

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Öğretim Üyeleri Polikliniği: C Blok 2. Kat
Tel: (312) 202 52 19

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kardiyak Rehabilitasyon Ünitesi: C Blok 2. Kat
Tel: (312) 202 52 38

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ayaktan Tedavi Ünitesi: C Blok 2. Kat
Tel: (312) 202 52 60-202 52 64

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon EMG Ünitesi: C Blok 2. Kat
Tel: (312) 202 52 61

Doktorlarımız