Sigara içen ve her bağımlılıktan kurtulmak isteyen bireylere,her amaçları doğrultusunda profesyonel düzeyde yardım etmek için kurulmuş bir ünitedir. İlk olarak nisan 2002 tarihinde açılmış olup, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Can ÖZTÜRK yönetiminde Dr.Eyup Sabri TEZCAN,Psikolog Emel TAŞKESEN ve servis sorumlu hemşiresi tarafından hizmet verilmektedir.Ünitemiz randevu sistemiyle çalışmaktadır.

Bağımlı;bölüme ilk geldiğinde ünite hemşiresi tarafından EKG, SFT ve karbonmonoksit ölçümü yapılır. Akciğer grafisi ve tam kan biyokimyası istenir.

Sigara içme davranışını değerlendirme ve nikotin bağımlılığını değerlendirme testlerinin bağımlı tarafından doldurulması istenir. Tüm sonuçlarla beraber geldiğinde doktor ve psikolog tarafından uygulanacak tedavi programının çerçevesi çizilir. Bölümümüzde uluslararası merkezlerde uygulanan psikoterapi destekli tedavi yöntemiyle sigara içme davranışını değiştirmeye yönelik bir program uygulanmaktadır.

Değerlendirme sırasında doktor tarafından uygun görülen hastalar nikotin replasman tedavisi ve ilaç tedavisi ile desteklenir.

Psikoterapi esnasında,kişinin sigara bırakmaya dair yanlış inanışları değiştirilir,sigara içme davranışını anlaması ve kontrol etmesi öğretilir, sigara içme davranışına karşı içgörü kazandırılır ve davranış değişikliğine yönlendirilir. Sigarasız yaşam biçiminde yeni beceriler geliştirmesi için desteklenir.

1. ve 7. gün telefon görüşmesi yapılır, hastanın ihtiyacı dahilinde görüşmelerin aralıkları ayarlanır.

Kendisini sıkıntılı hisseden hasta acil telefon hattından istediği zaman psikoloğu ve doktoru ile görüşebilir.

3. , 6.ve 12.ayların bitiminde sağlık kontrolü ve psikolojik danışma verilir.

Sigara içen her kişi, sigarayı hayatının bir döneminde bırakabilir. Kararlılık ve sigarayı bırakmayı öğrenmeye istekli olmak ,başarı şansını çok yükseltmektedir.İnsanlar sigarayı bazen hiçbir yardım almadan da bırakabilmektedirler.Ancak kendi kendine bırakan kişilerin,kalıcı ve uzun süreli bırakma konusunda başarı oranlarının düşük olduğu bugün bilinmektedir.Her nedenle bugün bilimsel olarak kabul edilen yaklaşım;profesyonel tıbbi destek alarak bu bağımlılıktan kurtulmanın daha doğru ve sonuç alıcı olduğudur...

ÇALIŞAN PERSONEL

Prof. Dr. Can ÖZTÜRK

Psikolog Emel TAŞKESEN

Hemş. Fatma GEZER

Demet SOYSAL