Robotik Cerrahi

Cerrahide Yeni Ufuklar, Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi Nedir?

da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi; cerrahın mümkün olan en az kesikle hastaya cerrahi operasyonu gerçekleştirmesine olanak sağlar. Bu sistem, 3D (Üç Boyutlu) görüntü teknolojisiyle sadece hareket kabiliyeti açısından değil operasyon hassasiyeti açısından da muhteşem özelikleri barındırıyor.

da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi şu bölümlerden oluşmaktadır;

3D Kamera

da Vinci robotik cerrahi sistemi her bir göze ayrı ayrı görüntü ileten yüksek çözünürlüklü iki adet kameraya sahiptir. Böylece cerrah, tıpkı gözlerimizde olduğu gibi, konsolda derinlik hissi olan 3 boyutlu görüntü altında operasyonu gerçekleştirebiliyor olur. Ayrıca bu kameralarla operasyon alanı 10-12 kat daha büyütülüyor.

Cerrahi Araçlar

Robotik cerrahi sisteminin kollarında bulunan araçlar 7 kademeli serbest hareket etme özelliğine sahip olan küçük aletler olarak tanımlanabilir. Bu aletlerin uçları "endowrist" adı verilen sistem sayesinde kendi eksenleri etrafında 540 derece dönebiliyor (el bileğinizin kendi etrafında yaklaşık 2 kere döndüğünü hayal edin) ve insan elinin bilek hareketlerini taklit edebiliyor. Bu aletler aracılığı ile çok dar ve derin bölgelerde yapılacak cerrahi müdahaleler için büyük kolaylıklar sağlanıyor. Robotik cerrahi sistemi "tremor scaling" özelliği ile cerrahın operasyon anındaki olası el titremesini hiçbir şekilde aletlere iletmiyor. Ayrıca bu aletler cerrahın kontrolü dışında çalışmıyor.

Cerrahi Konsol

Robotik cerrahi sistemi ile cerrah konsolun başında oturur pozisyonda çalışıyor. Ameliyat bölgesine 3 boyutlu olarak görüyor, kamerayı ve diğer aletleri ellerinin ve ayaklarının yardımıyla kullanarak komutlar veriyor. Bu komutlar eş zamanlı olarak uygulanıyor. Cerrah ameliyatı oturarak yapıyor. Böylece çok uzun süren ameliyatları bile yorulmadan gerçekleştirebiliyor.

Robotik cerrahide ameliyatlar, tıpkı laparoskopik cerrahide olduğu gibi, "port" adı verilen küçük borucuklar yoluyla yapılıyor. Robotun kollarından biri kamerayı, diğer kollar cerrahi aletleri tutuyor. Ameliyat sırasında hasta başında duran bir cerrah konsoldaki cerraha yardım ediyor.